Pogrzeb… co i jak?

Śmierć bliskiej osoby związana jest nie tylko z bólem po jej stracie, ale także obowiązkiem załatwienia, w krótkim czasie, wielu spraw dotyczących pogrzebu.

Pogrzeb – jak go zorganizować?

Obecnie jest kilka możliwości organizacji pogrzebu. Pierwsza z nich, to bezpośrednie kontaktowanie się z wszelkimi instytucjami takimi jak np. zakład pogrzebowy, administracja cmentarza, kostnica, kościół, ZUS. Jednak rozważając taką możliwość należy uwzględnić, że są to sprawy, z którymi człowiek nie spotyka się na co dzień. Bardzo często osoba, na której spoczywa obowiązek organizacji pogrzebu nie orientuje się co, gdzie i w jakiej kolejności powinna załatwiać.

Drugą możliwością jest skorzystanie z kompleksowych usług zakładu pogrzebowego. Oznacza to, że przedstawiciel zakładu w imieniu klientów rozlicza się z ZUS-em, może także ustalić szczegóły dotyczące mszy czy pochówku na cmentarzu, ale także zakład pogrzebowy odpowiada za ewentualny transport ciała itp. Wszystko zależy przede wszystkim od oczekiwań klientów i oferty zakładu. Można stwierdzić, że dla osób pracujących w takim zakładzie temat śmierci jest codziennością, więc mogą doradzać w wielu przypadkach dotyczących organizacji pochówku, w szczególności, gdy członkowie rodziny nie potrafią skoncentrować się na tego typu sprawach. Dlatego też istotne jest, aby zakład pogrzebowy cieszył się dobrą opinią oraz były w nim świadczone usługi na wysokim poziomie.

Co wybrać?

Przede wszystkim należy wskazać, że ile ludzi, tyle będzie opinii. Niektórzy wolą wszystkie sprawy załatwiać osobiście, gdyż uważają że sami wszystkiego najlepiej dopilnują. Inni skorzystają z usług zakładu pogrzebowego, a powody takiej decyzji mogą być różne, np. duże emocje związane z organizacją pochówku, chęć „zrzucenia” tego obowiązku na kogoś innego, profesjonalizm pracowników zakładu pogrzebowego. Opinie innych osób (najczęściej znajomych) dotyczące sposobu organizacji pochówku mogą w znacznym stopniu decydować o rodzaju podjętych pierwszych kroków.

Przed podjęciem decyzji o sposobie organizacji pogrzebu dobrym rozwiązaniem jest przeczytanie opinii osób trzecich lub zapoznanie się z informacjami związanymi z procedurami, dostępnymi możliwościami, stosowanymi rozwiązaniami itp. Obecnie popularnym źródłem informacji jest Internet. Jednak niejednokrotnie przeszukiwanie setki stron (czasami niekoniecznie związanych z tematyką) bywa żmudnym zajęciem.

Wiele informacji związanych z pogrzebem umieszczono na stronie https://cozpogrzebem.com. Zebrano tam różne informacje, które mogą być przydatne podczas organizacji pochówku. Zaletą jest także to, że odszukanie tych informacji nie zajmuje wiele czasu.

Dodaj komentarz