Kleszcze – zagrożenie, które możesz wyeliminować!
Kleszcze są coraz częściej tematem rozmów i niejednokrotnie również zmartwień wielu ludzi. Te małe pajęczaki niestety potrafią wywołać wiele nieprzyjemnych odczuć i dolegliwości. Jak dokładnie wyglądają? Czym można się od nich zarazić? Jak z nimi walczyć? Sprawdź sam w dalszej części artykułu.
Kleszcz – mały pajęczak.
Najstarszy w historii zachowany kleszcz w bursztynie, pochodzący z kredy, liczy sobie już 99 milionów lat. Jak widać, więc te małe stworzenia towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, a wcześniej pasożytowały również na innych organizmach. Średnio kleszcz żyje od 2 do 3 lat, niestety obecne coraz cieplejsze zimy nie umożliwiają dokładnego wymarznięcia kolonii lub pojedynczych osobników. W związku, z czym w sprzyjających warunkach kleszcz może przeżyć nawet 6 lat! W Polsce występuje kilkanaście gatunków tych małych pajęczaków. Najpopularniejszym z nich jest kleszcz pospolity (pastwiskowy), którego możemy spotkać, na łąkach, w lasach i parkach a nawet własnych ogrodach.
Kleszcz może przenosić wiele chorób.
Kleszcze to wręcz żywe maszyny do przenoszenia niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób. Mówi się nawet, że w związku ze swoją naturalną funkcją i jej skutecznością mogłyby być idealnym narzędziem dla terrorystów. Kleszcz do życia potrzebuje krwi. Znajduję ją u człowieka lub zwierząt. Wstrzykując przy tym do organizmu żywiciela nagromadzone u siebie substancje. Może być, więc przyczyną wystąpienia między innymi kleszczowego zapalenia mózgu, boreliozy, babeszjozy czy tularemii. Kleszcz nie wygryza się w skórę w miejscu, do którego najpierw dotrze. Przejawem jego inteligencji lub instynktu jest to, że wędruje po ciele w poszukiwaniu ciepłego i dobrze ukrwionego miejsca, na którym jest cienka skóra. W związku z tym najczęściej można spotkać go pod pachą lub kolanem, w pachwinie lub u nasady włosów. Należałoby w związku z tym codziennie, a szczególnie po wizycie w miejscu gdzie szczególnie możemy być na nie narażeni, jak np. las – obejrzeć dokładnie ciało swoje lub dziecka. Niestety ugryzienie może mimo wszystko już nastąpić.
Jak się chronić?
Na rynku istnieje wiele kremów, sprayów czy olejków, istotne jest też dokładne osłanianie ciała. Jednak mimo wszystko nie jest to zawsze możliwe. Szczególnie, jeśli dotyczy to własnego ogrodu. Prawdopodobnie nikt codziennie przed wyjściem do własnego zielonego terenu nie myśli o zabezpieczaniu się przed tymi małymi pasożytami. Należy wcześniej pomyśleć o wyeliminowaniu takiego zagrożenia, aby później już swobodnie móc wypoczywać. Firma DDDRobak oferuje skuteczną i co najważniejsze długotrwałą ochronę przed kleszczami dzięki metodzie zamgławiania. Jeśli interesują Cię szczegóły takiego zabezpieczenia sprawdź na stronie https://edddrobak.pl/owady/kleszcz/ co oferujemy.